Przytyk – obecnie największa gmina 100% LED

Artykuł ze strony www.lighting.pl

Mazowiecka gmina Przytyk zakończyła modernizację oświetlenia ulicznego, w ramach której stary system oświetleniowy został wymieniony przez firmę Eltast na oświetlenie LED firmy Philips. W sumie zainstalowano ponad 1000 energooszczędnych opraw LED, dzięki czemu zużycie energii elektrycznej spadnie o ok. 60 proc. Dzięki modernizacji, Przytyk stał się największą polską gminą oświetloną w 100 proc. technologią LED, w której oświetlenie będzie harmonijnie współgrać z rytmem życia gminy i jej mieszkańców.

W grudniu br. gmina Przytyk w woj. mazowieckim zakończyła modernizację oświetlenia ulicznego. Jej celem było poprawienie jakości oświetlenia przestrzeni publicznej, osiągnięcie oszczędności w opłatach za energię elektryczną i eksploatację oświetlenia oraz redukcja emisji CO2 do atmosfery. Aby zrealizować te cele zainstalowano innowacyjne oprawy oświetleniowe LED Philips oraz system redukcji mocy i strumienia świetlnego opracowany przez Philips.
„Zastosowanie rozwiązań LED Philips w oświetleniu ulicznym przynosi wiele korzyści. Mieszkańcy gminy Przytyk doświadczą zupełnie nowej jakości oświetlenia przestrzeni publicznych, będą czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Spadnie zużycie energii elektrycznej, co pozytywnie wpłynie na budżet gminy, a ponadto zostanie znacząco ograniczona emisja CO2 do atmosfery” – stwierdził Bogdan Rogala, dyrektor zarządzający Philips Lighting Poland.

W miejsce dotychczasowych lamp, zastosowano ponad 1000 opraw LED ClearWay firmy Philips, generujących białe światło, które zostały zaprojektowane i wyprodukowane w fabryce oświetleniowej Philips Lighting w Kętrzynie. Drogi i chodniki zostały równomiernie i jasno oświetlone, co poprawiło widoczność i bezpieczeństwo w tych przestrzeniach. Białe światło LED pozwala lepiej widzieć i rozpoznawać twarze po zmroku oraz rozróżniać kolory, nie tylko ludziom, ale również kamerom i systemom monitoringu, co wpływa na ograniczenie wandalizmu i przestępczości. Lepsza widoczność i poczucie bezpieczeństwa osiągnięte dzięki zastosowaniu oświetlenia LED Philips sprawiają, że mieszkańcy częściej i chętniej korzystają z przestrzeni publicznych w miejscu zamieszkania.

Zastosowane oprawy Philips LED charakteryzują się wysoką trwałością do 50 tys. godzin pracy, w porównaniu do 16 tys. godzin w przypadku lamp sodowych oraz 12 tys. godz. w przypadku lamp rtęciowych, oraz znacznie niższym zużyciem energii elektrycznej niż wszystkie lampy stosowane dotychczas w gminie Przytyk. Po modernizacji oświetlenia udało się zmniejszyć zużycie energii o ok. 60 proc. Jednocześnie, zredukowane zostaną nakłady na utrzymanie oświetlenia. Natomiast obliczona według obowiązujących norm redukcja emisji CO2 do atmosfery wynosi 550 ton/rok.

Przy modernizacji zastosowano również system redukcji mocy i strumienia świetlnego DynaDimmer, który będzie współgrać z rytmem życia miasta. Zainstalowano cztery programy redukcji mocy i strumienia świetlnego, przełączające się automatycznie i bezobsługowo w określonych godzinach w ciągu doby. Zastosowane rozwiązanie pozwala zmniejszyć natężenie światła w godzinach nocnych, gdy ruch na drodze jest znikomy, a zwiększyć w godzinach porannych, popołudniowych i wieczornych, gdy natężenie ruchu pieszego i samochodowego jest większe.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, moc elektryczna instalacji w gminie Przytyk zmniejszyła się z 196 kW do zaledwie 76,77 kW, czyli o ponad 60 proc. W przypadku oświetlenia wykorzystywanego w porze nocnej zużycie energii zostało zmniejszone do 40,21 kW, czyli o blisko 80 proc. Na skutek redukcji mocy zainstalowanej oraz wdrożenia systemu redukcji nocnej, roczne koszty energii elektrycznej obniżono z 506 tys. zł do 122 tys. zł uzyskując oszczędności w wysokości 384 tys. zł.

 

 

Oświetlenie stanowi blisko 20 proc. zużycia energii na świecie, z czego znacząca część przypada na oświetlenie przestrzeni publicznych i jest obszarem, w którym należy poszukiwać oszczędności energii. Można ją osiągać dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań LED, które pozwalają ograniczyć zużycie energii do 70 proc.

Gmina Przytyk położona jest w powiecie radomskim, w południowej części województwa mazowieckiego. Zajmuje obszar 13,4 ha i jest podzielona na 26 sołectw i 35 miejscowości wiejskich. Gminę zamieszkuje ponad 7 tys. osób.