Radom oświetla całą Polskę

Artykuł pochodzi ze strony www.rekord24.pl

Radom oświetla całą Polskę

Modernizacje oświetlenia ulicznego to dziedzina, w której Radom ma bardzo mocną pozycję na mapie Polski

Oświetlenie dróg publicznych to problem przez całe lata lekceważony, wręcz pomijany w planach urbanistycznych. Jednak od kilkunastu lat następuje zdecydowana zmiana, liczne badania potwierdzają pozytywne efekty dobrego oświetlenia w życiu społecznym. Poczucie bezpieczeństwa, także w ruchu drogowym, większy komfort, walory estetyczne, w tym tworzenie nastroju danej okolicy - to tylko niektóre plusy.

 Oszczędność i ekologia

Dzięki modernizacji można osiągnąć imponujące efekty w oszczędności energii elektrycznej, co w sposób bezpośredni przekłada się na efekty ekologiczne. Nawet w niewielkich gminach można uzyskać oszczędności rzędu 160-200 MWh. Aż trudno sobie wyobrazić, że na skutek takiej modernizacji, w skali tylko jednego roku nastąpi redukcja zanieczyszczeń do atmosfery: dwutlenku węgla CO2 o 181 t, a tlenków siarki SOx o 1500 kg.

Odwieczny problem pieniędzy
To paradoks, ponieważ pieniądze są w budżecie każdej gminy – „ukryte” w starych oprawach oświetleniowych i złych systemach sterowania. Trzeba je wydobyć na światło dzienne. Oszczędności energii elektrycznej są w stanie sfinansować każdą dobrze zaprojektowaną modernizację. - Nasza firma wykłada 100 proc. środków finansowych na modernizację oświetlenia, a gmina spłaca je przez kilka lat z zaoszczędzonych, dzięki modernizacji, pieniędzy – mówi dyrektor Sławomir Pałczyński z radomskiego Eltastu.

Radomianie modernizują w całej Polsce
Suwałki i Węgliniec k. Zgorzelca, Raba Wyżna i Włocławek, Tomaszów Lubelski i Kożuchów k. Zielonej Góry, a także Szydłowiec, Starachowice, Rybnik, Jaworzno, Częstochowa i ponad 150 innych gmin na terenie całej Polski. Prawie 200 tys. zamontowanych opraw oświetleniowych, setki kilometrów kabli, tysiące słupów. Ale przy okazji dziesiątki tysięcy MWh zaoszczędzonej energii elektrycznej i miliony ton ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz tlenków siarki, azotu i pyłów lotnych.

A przy tym rekordy skuteczności: modernizacja Jaworzna, Rybnika i ostatnia - zakończona w grudniu Częstochowy - to ponad 6000 opraw zmodernizowanych w dwa miesiące.
- W ramach modernizacji wymieniono 6034 oprawy, co spowodowało redukcję mocy o 550 KW. Taki spadek zużycia energii spowoduje obniżenie opłat za zakup, a zwrot nakładów nastąpi maksymalnie sześciu ciągu sześciu lat. Pomimo bardzo dużego zakresu prac, modernizacja nie spowodowała widocznych utrudnień związanych z organizacją ruchu drogowego – informuje Mariusz Sikora, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.

Dyrektora naczelnego Tauron Dystrybucja S.A. Romana Gułę zapytaliśmy jak ocenia współpracę z radomską firmą. - Eltast zrealizował na terenie działania Tauron Dystrybucja oddział w Częstochowie kilka kompleksowych modernizacji oświetlenia ulicznego. Każdą z nich cechował pełen profesjonalizm i doskonałe logistyczne przygotowanie. Szczególnie skomplikowany przebieg miała ostatnia wspólna inwestycja związana z modernizacją ponad 6 tys. opraw oświetlenia ulicznego na terenie Częstochowy. Wymienione zostały oprawy rtęciowe i energochłonne wyeksploatowane oprawy sodowe. W ścisłym centrum miasta zabudowano 121 opraw LED”.

Jakie efekty uzyskane zostały dzięki tej modernizacji? - Podstawowym jest skokowa poprawa jakości oświetlenia Częstochowy. Zastosowanie nowoczesnych energooszczędnych opraw spowodowało uzyskanie jednorodnego, równomiernego oświetlenia ulic, bez czarnych punktów pomiędzy zabudowanymi oprawami przy jednoczesnym ograniczeniu sumarycznej mocy funkcjonujących opraw. Poprawiło to znacząco efektywność energetyczną instalacji oświetlenia ulicznego Częstochowy, co ostatecznie przyczyniło się do tak oczekiwanego dziś ograniczania emisji CO2 – zapewnia dyrektor Guła.

Nowe możliwości oszczędzania

W dziedzinie oświetlenia ulicznego dzieje się bardzo dużo, a postęp następuje bardzo szybko. Technologią przyszłości jest bez wątpienia. technologia LED. Ale czy już teraz? Część ekspertów branży twierdzi, że jeszcze nie. Dobre oprawy ledowe są zbyt drogie, aby je powszechnie stosować. A co z tańszymi? W oświetleniu nigdy nie opłaca się stosować czegoś tańszego, to przecież inwestycja na kilkanaście lat. Przykładem ostrożności jest Częstochowa, gdzie w zakończonej przed miesiącem modernizacji, zamontowano zaledwie 2 proc. opraw LED.

Inteligentne systemy sterowania oświetleniem ulicznym, to nowe, nieograniczone wręcz możliwości szukania oszczędności. Przy czym, poza redukcją mocy, pojawia się zupełnie nowa jakość i możliwości zarządzania oświetleniem ulicznym. Co ciekawe, nawet w gminach, które kilka lat wcześniej zmodernizowały oświetlenie, można uzyskać redukcje mocy i oszczędności z nią związane rzędu 30-40 proc. Według specjalistów oświetlenia drogowego, system indywidualnego sterowania każdej oprawy z możliwością zarządzania z jednego miejsca, będzie absolutnym hitem kolejnych lat.

artykuł pochodzi ze strony www.rekord24.pl