nagrody i wyróżnienia      prasa o nas      RTS ELTAST' 95


  PRASA O NAS

Centrum jest w Radomiu

    Radomskie Centrum Zaopatrzenia Energetyki "EL-TAST" Jest dystrybutorem materiałów branży elektrycznej. W magazynach firmy znajduje się stale ponad 9 tyś. artykułów, a 95 proc. z nich sprzedaje się w cenach fabrycznych. Aby w pełni pokazać możliwości swoich dostawców, dyr. El-Tastu Stefan Tatarek zorganizował w połowie maja br. wystawę "Światło, Elektrotechnika, Energetyka".

Żarówka i transformator
    Na wystawie przedstawiło wyroby ponad 60 najlepszych producentów. Zaprezentowano m.in. nowoczesne systemy oświetlenia, źródła światła, wyroby elektroinstalacyjne, a wśród nich przewody, kable elektryczne i telekomunikacyjne, osprzęt, oprawy, a także rozdzielnicze stacje transformatorowe. Było też coś dla wyposażenia mieszkania - lampy, efektowne żyrandole, kinkiety oraz produkty miejscowej wytwórni telefonów. Na co dzień El-Tast oferuje odbiorcom hurtowym, inwestorom i wykonawcom pełny asortyment materiałów elektrycznych pochodzących od czołowych producentów branży elektroenergetycznej. -Moim zamiarem było stworzenie klientom takich warunków zakupu, jakie miałby u producenta. Chodziło też o skumulowanie w jednym miejscu "po kawałku" fabryki i jej wyrobów.

Zaopatrzyć... konkurencja
    Duże zainteresowanie wystawą potwierdza słowa szefa El-Tastu. Obecnie w komputerowej pamięci znajduje się ponad trzy tysiące stałych klientów - nie tylko z regionu radomskiego. Firma ma swój oddział także w Kielcach. O utworzeniu filii kieleckiej nie zdecydował przypadek, a chyba sentyment do tego miasta. Tatarek kończył tam studia na wydziale elektrycznym, a potem kilka lat grał w piłkę ręczną w zespole kieleckiej Iskry. Był też reprezentantem kadry młodzieżowej w tej dyscyplinie. Praktycznie firma w obecnym kształcie zaczęła się rozwijać od 1990 roku. Wcześniej był to zakład elektryczny, który mieścił się w centrum miasta. Deficyt art. elektrycznych na rynku sprawił, że S. Tatarek wraz z żoną Mirą otworzył sklep elektryczny. Po pewnym czasie, zamiast konkurować z innymi handlowcami tej branży - postanowił ich... zaopatrywać. Kilka lat wytężonej pracy nad budowaniem hurtowego zaopatrzenia i nawiązywania kontaktów z najlepszymi producentami przyniosło efekty. Jednym z dostawców jest Philips Lighting Poland z Piły, z którym ściśle współpracuje.

Nie tylko sprzedawać
    Oprócz dystrybucji i hurtowego zaopatrzenia El-Tast ma szersze ambicje. W Radomiu powstał ośrodek doradztwa projektowego. Odbiorcy i firmy wykonawcze mogą tu uzyskać bezpłatne analizy zastosowania najbardziej efektywnych systemów oświetleniowych Philipsa. Na przelotowej arterii miasta zainstalowano nowoczesne, sodowe oprawy oświetleniowe. To forma promocji energooszczędnych i ekologicznych źródeł światła wyprodukowanych w Pile. Nawiązano kontakty z Wyższą Szkołą Inżynierską w Radomiu. Rozwija się również współpraca z Politechniką Świętokrzyską w Kielcach, gdzie prowadzone są prace naukowo-ba-dawcze na zlecenie radomskiej firmy.
    W tej branży jakość liczy się szczególnie. Dlatego też firma przykłada wielką uwagę do jakości oferowanego sprzętu. Jest ona potwierdzona wymaganymi atestami i znakami bezpieczeństwa.
 

Liczy się tylko jakość
    El-Tast jest prywatną spółką cywilną, zatrudnia ok. 70 najwyższej klasy pracowników. Są to fachowcy potrafiący służyć radą i pomocą w wyborze coraz bardziej nowoczesnego osprzętu elektrycznego. Indywidualni nabywcy mogą dokonywać zakupu w dwu eleganckich firmowych placówkach, zlokalizowanych w centrum miasta. - Uważam, że w każdej firmie ludzie są największym dobrem i kapitałem. Mam nadzieję, że współpraca z kielecką i radomską uczelnią pozwoli mi też na zatrudnienie u siebie ich absolwentów. Chciałbym także wokół firmy integrować silne tu środowisko elektryków, organizując cykliczne sympozja i szkolenia, poświęcone rozwojowi przemysłu elektroenergetycznego - mówi o swych planach Stefan Tatarek.

GAZETA BCC lipiec - sierpień 1995
______________________________________________________________________________________________

 

V finał WOSP - pierwsze podsumowania
MILIARD W NADZIEI

    80 tysięcy złotych (800 milionów starych) zebrano w Radomiu podczas V finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - takie dane podali nam wczoraj "kasjerzy" Telewizji Kablowej "Darni". Właśnie do ich redakcji przynoszono pieniądze. Mamy nadzieję, że po podliczeniu wszystkich wpływów (pod koniec stycznia) okaże się, iż Fiadom uzbierał miliard starych złotych.
    Zespolone siły dziennikarskie radomskich mediów (oprócz "Darni") - na festynie przy kawiarni Parkowa, w redakcjach i dzięki ofiarności wolontariuszy - uzbierały ponad 12 tyś. zł (nie licząc walut obcych i biżuterii). Około 3 tys. zł to wynik zbiórki podczas festynu rodzinnego, zorganizowanego m.in. przez Parlament Młodzieży.
    Wczoraj w .siedzibie "Gazety w Radomiu" szef firmy Eltast Stefan Tatarek (na zdjęciu z prawej) otrzymał z rąk prezydenta miasta Kazimierza Wlazło medal Zasłużony dla Radomia. Eltast w licytacji "GwR" uplasował się na pierwszym miejscu przekazując na WOŚP tysiąc złotych,

SŁOWO LUDU wtorek 7 stycznia 1997
______________________________________________________________________________________________

 

OPŁATEK W EL-Taście 

    Dobrej kondycji finansowej, konsekwencji i zdrowia, kontynuowania, bądź osiągnięcia sukcesów w 1997 roku życzyli sobie uczestnicy opłatkowego spotkania w Centrum Zaopatrzenia Energetyki "El-Tast" w Radomiu.
    Błogosławił spotkaniu ks. bp Edward Materskl, a wśród łamiących się opłatkiem byli m.in. parlamentarzyści: senator Rajmund Szwonder, posłanki Regina Pawłowska j Lucyna Pietrzyk, gospodarze województwa i miasta - wicewojewoda Zbigniew Gołąbek, marszałek Sejmiku Samorządowego Jan Bednarczyk, .przewodniczący RM Jan Rejczak, prezydent Kazimierz Wlazło, ludzie kultury i biznesu, dziennikarze.
    Do licznego grona gości dołączył szef Rządowego Centrum Planowania Strategicznego min. Zbigniew Kuźmiuk.
    Refleksje na temat minionego roku, najbliższe plany i nadzieje były chyba najczęstszymi tematami kuluarowych rozmów przy świątecznie zastawionym (przez firmę Ryszarda Barszcza) stole.

DZIENNIK RADOMSKI środa 22 stycznia 1997
______________________________________________________________________________________________

 

Można zaczynać nawet bez pieniędzy
   EL-TAST W RADOMIU

Firma EL-TAST ma w swoim asortymencie 18 tysięcy produktów
- od żarówek po specjalistyczny sprzęt dla energetyków. Zaopatruje największe polskie elektrownie. Jednak na taki sukces trzeba było solidnie zapracować.
   
W 1980 roku Stefan Tatarek, mieszkając jeszcze w Kielcach, założył zakład elektryczny. - Była to firma, która powstała dosłownie z młotka, mesla i pracy własnych rąk - mówi Stefan Tatarek.
- Jest to przykład, że nie potrzeba żadnych wielkich pieniędzy, żeby zorganizować małą, dobrze działającą firmę.
     Początkowo zatrudniała ona jednego pracownika, potem dwóch. Z czasem rozwijała się. - Zatrudnialiśmy kilkanaście osób, realizowaliśmy coraz większe obiekty. Zysk był przeznaczany na rozwój firmy - mówi właściciel EL-TASTU. - Na pewnym etapie należało zasilić firmę. Korzystałem z kredytu, z tym że nawet złotówka nie została przeznaczona na konsumpcję.
    W 1989 roku firma rozpoczęła działalność handlową. Otwarto sklep elektryczny "Mirat" w Radomiu. - Sukces "Miratu" zmobilizował mnie do rozszerzenia działalności w kierunku handlowym - mówi dyrektor Tatarek.
    W 1990 roku otwarto hurtownię elektryczną i w ten sposób powstało Centrum Zaopatrzenia Energetyki EL-TAST, które ma w swojej ofercie ponad 18 tysięcy pozycji asortymentowych i kompleksowo zaopatruje bardzo duże firmy, jak Elektrownia Kozienice czy Elektrownia Bełchatów.
    W firmie EL-TAST działa Ośrodek Doradztwa Projektowego, którego pracownicy doradzają klientom firmy, jakie materiały powinni zastosować, robią projekty energooszczędnych instalacji oświetlenia ulic. Firma wspólnie z Phiłips-Lightning promuje energooszczędne, ekologiczne systemy oświetlenia ulic. EL-TAST ma też podpisaną umowę z Politechniką Świętokrzyską, w ramach której firma organizuje wyposażenia laboratoriów, seminaria i spotkania z producentami. Uczelnia zaś wykonuje dla EL-TASTU prace naukowo-badawcze.
    Na terenie EL-TASTU ma od listopada siedzibę Grupa Polskich Hurtowni Elektrycznych. Udziałowcami firmy będą najlepsze hurtownie elektryczne w Polsce. GPHE zamierza organizować w Radomiu magazyny centralne, które będą zaopatrywać największe hurtownie w kraju.
    W 1995 roku EL-TAST zdobył tytuł Hurtowni Roku Regionu Świętokrzyskiego. Przez Business Centre Club został zaliczony do grona 15 najlepszych firm w Polsce. Uczestniczył w konkursie "Przekroju" o "Złoty Grosz", zdobywając "Srebrny Grosz". Dyrektor Stefan Tatarek otrzymał wyróżnienie za dokonania w dziedzinie gospodarki w plebiscycie "Gazety Wyborczej" Radomianin '95
.

GAZETA WYBORCZA Czwartek 23 stycznia 1997
______________________________________________________________________________________________ 

 

ELEKTROENERGETYKA. "ELTAST"
Największa hurtownia w całym województwie!

Centrum Zaopatrzenia Energetyki "Eltast" Jest największą hurtownią towarów elektroenergetycznych w województwach: radomskim i kieleckim. Prowadzi Ją Stefan Tatarek, który Jest także twórcą Loży Regionalnej Business Centre Club.

    Firma "Eltast" ma już 17 lat. Jakie byty początki?
W 1980 roku założyłem zakład usługowy, wykonujący instalacje elektryczne. Znajdował się on w centrum miasta. W pewnym momencie znalazły się osoby, które chciały go "przejąć" na cele handlowe. Kiedy na przełomie 1988 i 89 roku sytuacja stawała się bardzo niebezpieczna, tupnąłem ze strachu nogą i oświadczyłem, że ja też umiem handlować. Otworzyłem sklep elektryczny "Mirat".
   W tym czasie na radomskim rynku zaczęta się niezdrowa konkurencja.
Wpadłem wtedy na pomysł, by nie walczyć z konkurencją, ale ją...zaopatrywać. W ten sposób dotarłem do tego, co jest obecnie najważniejsze: Centrum Zaopatrzenia Energetyki "Eltast".
    Co stanowi podstawową działalność firmy?
Dominującą działalnością "El-tastu" jest kompleksowa obsługa dużych inwestycji elektroenergetycznych i potężnych wykonawców w tej branży. Nie oznacza to, że nie obsługujemy małych klientów.
    Jak szeroki asortyment produktów oferuje "Eltast"? Mamy w sprzedaży kilkanaście tysięcy artykułów elektrycznych.
    Czy są rzeczy z branży elektroenergetycznej, których nie można kupić w pańskiej firmie?
Asortyment wszystkich produktów w tej branży szacuje się na około 50 tysięcy produktów. Wprawdzie na składzie nie mamy ich wszystkich, ale każdy produkt można zamówić.
    "Eltast" swym zasięgiem obejmuje dwa województwa: radomskie i kieleckie. Czy zamierza pan rozszerzyć działalność na inne regiony?
Raczej nie. Przyjąłem założenie, by na terenie tych dwóch województw rozszerzyć sieć hurtowni. Tutaj jest jeszcze wiele do zrobienia.
    Na przykład co?
Musimy poprawić organizację rynku hurtowego i detalicznego. Chcemy zmienić system zarządzania firmy. Mamy w planie wprowadzenie normy ISO 9000.
    A nie zamierza pan zmienić statusu firmy?
Taka myśl dojrzewa we mnie już od kilku lat. Chciałbym w przyszłości, by "Eltast" stał się spółką akcyjną. Nie wykluczam też w przyszłości wejścia na giełdę.
    Jest pan twórcą Loży Regionalnej   Business Centre Club. Ilu członków skupia ona w tej chwili?
W regionalnym BCC jest 18 firm. Z Lożą wiążę duże nadzieje w zawiązku pojawiającymi się zagrożeniami dla przedsiębiorstw. Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Naszym celem jest integracja i stworzenie silnego lobby, z którym liczyłyby się władze lokalne.
    Czy w najbliższym czasie Loża Regionalna BCC się powiększy?
Do BCC jest zaproszonych kolejnych 8 ftnn. Mam nadzieję, że wkrótce staną się członkami. Dziękuję za rozmowę.

ŻYCIE środa 5 marca 1997
______________________________________________________________________________________________

 

NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH

     Najlepszą firmą w województwie radomskim jest Zakład Transportu Energetyki, najlepszym menedżerem - Stefan Tatarek, a najlepszym wyrobem produkowanym u nas . komplet sztućców "Gerlacha".
     Podczas wczorajszych obrad Rady Dyrektorów nagrodzono osoby nominowane do konkursu na najlepszą firmę, najlepszego menedżera i najlepszy wyrób. Nominacje na najlepszą firmę uzyskały przedsiębiorstwa: ZTE, WO-EX i "Ariel"; na najlepszego menedżera: Stefan Tatarek, Andrzej Celej i Stanisław Staniszewski; na najlepszy wyrób: produkty firm "Gerlach", "Imperson" i "Rolmlecz". Nominowanym i zwycięzcom w każdej z tych konkurencji wręczono puchary.
     Na tym nagradzanie nie zostało jeszcze zakończone. Rozdano 'także odznaczenia "Zasłużony dla wynalazczości" przyznane przez prezesa Rady Ministrów, a także szczerozłote odznaki Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów. Złoto przypadło między innymi w udziale wojewodzie Mirosławowi Szadkowskiemu.
     Ostatnim punktem posiedzenia Rady Dyrektorów był wykład Wiesława Kotarby, prezesa Urzędu Patentowego. Doradzał on dyrektorom, jak mają chronić własność intelektualną.

Echo Dnia 17- 18 maja 1997r.
______________________________________________________________________________________________ 

 

Świetlne strumienie

    24 grudnia punktualnie o godz. 23.30 zapłonęły nowe lampy na całej ulicy Sienkiewicza w Radomiu. Potężne reflektory wydobyły z mroku bryłę kościoła Najświętszej Maryi Panny - radomską katedrę. To efekt pracy radomskiej firmy "Eltast". Jej prezes Stefan Tatarek podkreślił, że odtąd kościół będzie widoczny każdej nocy z dowolnego punktu Radomia, nawet z bardzo daleka.
    Ulica Sienkiewicza, dotychczas ciemna i w opinii wielu radomian "martwa", nabrała życia. Jest jasno i przyjemnie, mieszkańcy miasta coraz częściej wybierają się tam na spacery. Arterię oświetla kilkadziesiąt lamp sodowych o mocy 150 wat, "uzbrojonych" w klosze "antywandal". Natomiast podświetlenie radomskiej katedry to swoisty majstersztyk. Super-białe reflektory metalohalogenkowe oświetlają wieże i połacie dachowe kościoła. - Zastosowaliśmy takie reflektory, ponieważ bardzo ładnie uwypuklają one miedziany dach kościoła - stwierdził Stefan Tatarek. - Na mury katedry skierowano strumienie światła z naświetlaczy zaopatrzonych w źródła sodowe.
    - Użyliśmy światła typu Son T+, ponieważ właśnie ten typ oświetlenia ma bardzo dobry współczynnik oddawania barw - powiedział Tatarek. - Całość oświetlenia ma moc około 4,5 kilowata, natomiast dwa najmocniejsze naświetlacze, usytuowane w parku Kościuszki mają moc 1800 wat.
    Oświetlenie jest sterowane automatycznie przez tak zwany zegar astronomiczny. Jak powiedział Stefan Tatarek, do oświetlenia radomskiej katedry posłużą Jeszcze dwa reflektory, z których światło zostanie skierowane na południową stronę kościoła. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, firma Stefana Tatarka - "El-tast" ma w planach wykonanie podobnej iluminacji budynku Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu oraz oświetlenia - w sposób podobny, jak to miało miejsce na ulicy Sienkiewicza - innych centralnych ulic miasta. Jeszcze przed świętami firma "Eltast" podświetliła - w prezencie gwiazdkowym - średniowieczną basztę zamku w Iłży.

ECHO DNIA poniedziałek 29 grudnia 1997
______________________________________________________________________________________________

 

Liderzy biznesu

Pięć firm zostało laureatami pierwszej edycji konkursu "Lider Radomskiego Biznesu" organizowanego przez radomską lożę Business Centre Club.
    Uroczystość wręczenia statuetek 'dla liderów biznesu połączono z obchodami 5-lecia istnienia Radia Rekord. Wielka gala odbyła się w piątek w Sali Koncertowej byłego Urzędu Wojewódzkiego.
    Konkurs promocyjny "Liderzy Radomskiego Biznesu" byt organizowany po raz pierwszy. Patronat nad nim objęli: Antoni Pietkiewicz, wojewoda mazowiecki; Adam Wtodarczyk, prezydent Radomia i Marek Goliszewski, prezes zarządu BCC. W piątkowej uroczystości uczestniczyli radomscy parlamentarzyści, przedstawiciele wojewody, władze Radomia.
BCC istnieje w Polsce od 8 lat. Jest największą polską organizacją zrzeszającą przedsiębiorców (należy do niej ponad 1000 firm). W całym kraju działają 24 lokalne loże BCC. W radomskiej zrzeszonych jest ponad 20 przedsiębiorców, którzy zatrudniają ponad 3500 pracowników. Roczne obroty kapitałowe wszystkich firm radomskich zrzeszonych w BCC przekraczają ponad l mld zł.
    Wśród nominowanych do konkursu Lider Radomskiego Biznesu znalazło się 10 firm: hurtownia Aga, odlewnia żeliwa Agata z Kuczek, hurtownia elektryczna Erling, Centrum Zaopatrzenia Energetyki Eltast, Fabryka Nakryć Stołowych Gerlach z Drzewicy, firma International Tabaco, Maginery Poland, przedsiębiorstwo Jadar ze Skaryszewa, przedsiębiorstwo Rolmot z Ciepielowa, Radomska Spółdzielnia Mleczarska Rolmlecz, Zakład Transportu Energetyki.
    Jury wyróżniło dodatkowo 4 firmy: hurtownię Erling, Pilicką Telefonię, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta oraz Browary Warka.
    Statuetki Lider Radomskiego Biznesu w tym roku przyznano 5 najlepszym firmom: CZE Eltast - właściciel Stefan Tatarek, International Tabaco Maginery Poland - prezes Andrzej Stanikowski, przedsiębiorstwo Jadar - właściciel Tadeusz Kupidura, przedsiębiorstwo Rolmot - właściciel Henryk Maziarek, ZTE - prezes zarządu Andrzej Celej.
    - Takie uroczystości pokazują wszystkim, że Radom nie jest miastem upadłym - powiedział prezydent Adam Włodarczyk. - Są tu ludzie, którzy doskonale potrafią radzić sobie w biznesie i mają olbrzymie osiągnięcia porównywalne do najlepszych firm w kraju.
    Swój jubileusz obchodziło w piątek również Radio Rekord. Rozgłośnia zaczęła nadawać 5 lat temu 29 października. Pierwszy program wyemitowano o godz. 6 rano. Początkowo rozgłośnię tworzyli ludzie nie związani z Radomiem. Obecnie w radiu pracuje około 30 osób. Rozgłośnia swoim zasięgiem obejmuje niemal cały teren byłego województwa radomskiego
.

ECHO DNIA środa 3 listopada 1999
______________________________________________________________________________________________

 

MEDALOWY "ELTAST"

Zakupy z nagrodami


Iluminacja radomskiej katedry to jedna z najbardziej znanych realizacji "Eltastu" 

    Centrum Zaopatrzenia Enregetyki "Eltast" otrzymało Medal Europejski za modernizację oświetlenia ulicznego. Prestiżowe wyróżnienie przypadło działającej od ponad 20 lat, znanej nie tylko w regionie radomskim firmie, która jest przedstawicielem handlowym ponad 100 największych producentów atrykułów elektrycznych.

    Medal Europejski jest niekomercyjnym, ogólnopolskim przedsięwzięciem promującym ideę integracji europejskiej w środowisku przedsiębiorców. Wyróżniane są wyroby i usługi, które swoim standardem nie odbiegają od poziomu europejskiego. Nagrądę firmuje Komitet Integracji Europejskiej. Już w przeszłości firma zdobywała wiele nagród i wyróżnień. Trzykrotnie - w grupie 15 firm - była nominowana do prestiżowej nagrody "Złotego Grosza".
    Kompleksowa modernizacja oświetlenia ulicznego to jedna z wielu usług oferowanych przez "Eltast". Najbardziej znane inwestycje zrealizowane przez firmę to wykonanie projektu, dostawa sprzętu i modernizacja oświetlenia w Iłży, Klwowie, Jastrzębi, Białobrzegach i Sulejówku. W najbliższym czasie nowe oświetlenie firma będzie instalowała we Włocławku i Łowiczu. "Eltast" wykonał też iluminację takich obiektów, jak katedra w Radomiu, ruiny zamku w Iłży, klasztor oo. Cystersów w Wąchocku, kościuł w Skarżysku-Kamiennej, pomniki w Radomiu, Kielcach i Sulejówku. W Radomiu wykonano m.in. stylowe oświetlenie ulicy Sienkiewicza i oświetlenie terenu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na Borkach. Wygrywając kolejne przetargi "Eltast" stał się jedną znajwiększych w Polsce firm, modernizujących oświetlenie uliczne. Doświadzczenie w realizacji kompleksowej obsługi inwestycji pozwoliło na podjęcie współpracy z takimi odbiorcami jak elektrownie, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, urzędy państwowe, centra handlowe, banki, szpitale, hotele, jednostki wojska, policji i straży.
    Jedną z propozycji jaką "Eltast" składa samorządom jest wykonanie modernizacji oświetleń bez angażowania przez gminę własnych środków. Zasada jest taka: gmina decydując się na instalację energooszczędnego oświetlenia (m.in. zamieniane są lampy żarowe i rtęciowe na oszczędne sodowe) po wykonaniu inwestycji płaci mniejszy rachunek za prąd oraz konserwację urządzeń. Z oszczędności spłaca w ratach koszty modernizacji. W sumie nie ponosi większych kosztów niż przed wykonaniem inwestycji. Firma oferuje również wykonanie projektu i wyceny prac związanych z instalacją lub modernizacją oświetlenia - również dla klientów indywidualnych. Klient firmy może też liczyć na pełne logistyczne zabezpieczenie terminowych dostaw sprzętu i artykułów elektrycznych z dostarczeniem materiałów wprost na budowę.
    W ramach promocji przez najbliższe dwa miesiące "Eltast" wraz z firmami "Mirat" i "Super" (ulica Toruńska 9 i 25 Czerwca 25) foeruje klientom transakcję - jeśli dokonasz u nas zakupów, otrzymasz nagrodę - sprzęt elektrotechniczny lub AGD

ECHO DNIA środa 27 czerwca 2001
______________________________________________________________________________________________