Przytyk - oprawy LED jaśniej i oszczędniej

Pojawiło się pierwsze posumowanie efektów modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie gminy Przytyk. Skarbnik Gminy Przytyk Anna Rogulska dokonała analizy porównawczej rzeczywistych kosztów energii elektrycznej na oświetlenie uliczne. Wyniki tej analizy potwierdziły wszystkie założenia przeprowadzonego wcześniej audytu 

Wójt gminy Dariusz Wołczyński może z dumą powiedzieć: mamy w Przytyku jaśniej i taniej - taniej o 70%. Cały tekst publikacji redaktor Aleksandry Jabłonki, zamieszczonej w portalu www.cozadzien.pl z wypowiedziami wójta Gminy Przytyk Pana Dariusza Wołczyńskiego i Skarbniczki Gminy Przytyk Pani Anny Rogulskiej można przeczytać poniżej:

 

Władze Przytyka podsumowały pierwsze półrocze działania nowego oświetlenia ulicznego. W ubiegłym roku wymieniono ok. 1 tys. starych energochłonnych opraw. Udało się poczynić bardzo duże oszczędności.

 

Radomska firma Eltast, realizująca usługę oświetleniową o podwyższonym standardzie, zamontowała w gminie nowy LED-owy system oświetlenia ulicznego. - Podsumowaliśmy koszt oświetlenia w gminie, od stycznia do lipca 2014 roku i porównaliśmy go z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wyliczyliśmy, że dzięki nowemu systemowi oświetlenia udało nam się zaoszczędzić aż 67 proc. funduszy przeznaczanych do tej pory na ten cel - powiedziała Anna Rogulska, skarbnik gminy Przytyk.

 

Gmina - w pierwszym półroczu 2013 - za oświetlenie zapłaciła 256 tys. zł, natomiast w tym – tylko 86 tys. zł. Oszczędności wynoszą więc 170 tys. zł. Modernizację udało się zrealizować bez konieczności zaciągania przez gminę kredytu; wszystkie koszty przedsięwzięcia pokryła firma Eltast , która przez cztery lata świadczyć będzie dla gminy usługę oświetleniową finansowaną w całości z uzyskanych właśnie z oszczędności.

 

Władze gminy doceniają zalety nowego oświetlenia

 

- Teraz płacimy za oświetlenie uliczne o ok. 70 proc. mniej niż do tej pory. Chwalimy się tym oszczędnościami i jesteśmy z nich dumni. Koledzy samorządowcy z innych gmin, z całej Polski dzwonią i pytają, jak udało się to zrobić bez zaciągania kredytów – powiedział Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk. – Nasza gmina słynie teraz nie tylko z papryki, ale także z największej w Polsce modernizacji LED w roku 2013. Mamy nowe, lepsze oświetlenie; jest jaśniej i bezpieczniej. Udało nam się również zredukować emisję CO2 do atmosfery, a z tego rozliczają nas unijni partnerzy i władza państwowa.

 

- Nowe oprawy dają dużo lepsze światło. Jest białe, bardziej przypomina dzienne, nie takie żółte, nie oddające kolorów jak stare. Lampy świecą również bardziej precyzyjnie na ulice i chodnik, dzięki czemu nie oświetlają okolicznych okien i nie zakłócają spokoju mieszkańców – powiedziała Anna Rogulska.

Eltast modernizuje oświetlenie w całej Polsce

 

Radomskie Centrum Zaopatrzenia Energetyki Eltast od lat modernizuje oświetlenie na terenie całej Polski. - Proponujemy najwyższej jakości oświetlenie LED-owe, dostępne w tym momencie na rynku polskim. Te technologie w połączeniu z Inteligentnym Systemem Zarządzania Oświetleniem pozwalają wygenerować bardzo duże oszczędności w opłatach za energię elektryczną. Firma Eltast jest przygotowana na realizację podobnych, jak w gminie Przytyk, przedsięwzięć na terenie całego kraju – powiedział Stefan Tatarek, prezes Centrum Zaopatrzenia Energetyki Eltast. - Z powodzeniem udało nam się zrealizować wiele podobnych projektów w całym kraju, m.in. w Chynowie koło Grójca i Piwnicznej. Aktualnie prowadzimy nasze działania w gminie Charsznica koło Miechowa oraz w Kętrzynie; wkrótce rozpoczynamy modernizację w Jaśle oraz identyczną jak w Przytyku usługę oświetleniową w Suchedniowie.

 

Aleksandra Jabłonka

http://www.cozadzien.pl/wiadomosci/region/23174.html