Iluminacja Mostu Poniatowskiego w Warszawie

Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP19 odbywającej się w Warszawie w dniach 11 - 22 listopada, towarzyszy wiele działań i inicjatyw wskazujących na możliwości ochrony klimatu naszej planety, np. dzięki wszelkim, nawet lokalnym oszczędnościom energii elektrycznej, które zmniejszają emisję CO2 do atmosfery

W ramach działań promujących miejskie oświetlenie oszczędzające energię elektryczną, firma Eltast, w rekordowo krótkim czasie (1 dzień) zmodernizowała oświetlenie Mostu Poniatowskiego, a na czas trwania Konferencji Philips zainstalował także iluminację dwóch zabytkowych wieżyc Mostu Poniatowskiego.

5 brygad radomskiej firmy Eltast w miejsce dotychczasowych lamp sodowych świecących na żółto, umieściło 120 opraw oświetlenia drogowego typu Luma produkcji Philips, świecących jasnym światłem białym. Są to oprawy najnowszej generacji, w których elementami wytwarzającymi światło są diody LED, charakteryzujące się bardzo wysoką trwałością i zużyciem prądu znacznie niższym niż wszystkie dotychczas stosowane lampy. Dzięki nim moc elektryczna instalacji oświetlającej most Poniatowskiego zmniejszyła się z 32,48 kW do zaledwie 7,74 kW, czyli aż o 76% . Zapewni to roczną redukcję emisji CO2 do atmosfery o ponad 78%, z 28,9 T do 6,23 T.

Dzięki zastosowanej przez Philips iluminacji, most został oświetlony na zielono, do tego proekologicznym oświetleniem miejskim. Do oświetlenia tych charakterystycznych elementów mostu, użyto dwudziestu energooszczędnych opraw oświetleniowych wyposażonych w najnowocześniejsze źródła światła – diody świecące LED. Całkowity pobór mocy elektrycznej wszystkich opraw użytych do iluminacji wynosi około 700 W, czyli jedynie połowę mocy przeciętnego czajnika elektrycznego. Światło pomaga tworzyć przestrzeń, w której ludzie chcą przebywać nawet po zmroku. Jest to również impuls dla rozwoju gospodarki i lokalnych firm, bo mieszkańcy miast chętniej wychodzą z domów, spotykają się, by wspólnie spędzić czas w przestrzeniach publicznych.

Biorąc pod uwagę, że oświetlenie stanowi 20 proc. zużycia energii na świecie, z czego znacząca część przypada na oświetlenie przestrzeni publicznych, oświetlenie jest obszarem, w którym należy poszukiwać oszczędności energii. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań LED, które pozwalają uzyskiwać oszczędność energii do 70 proc.

Zamontowana instalacja oświetlenia drogowego LED, jest obecnie największą tego typu w Warszawie.